· Tomasz Siroń · Technologia

Streaming bez granic? Opóźnienie do 1s

Wyobraź sobie oglądanie transmisji na żywo z Polski, siedząc w Stanach Zjednoczonych, z opóźnieniem około 1s. Właśnie to udało nam się osiągnąć wspierając projekt sterowanie24.pl, w zakresie streamingu wideo.

Opis zdjęcia

Wdrożony system streamingu wyróżnia zastosowanie połączenia protokołów RTMP i WebRTC, które pozwala na błyskawiczną konwersję sygnału i redukcję opóźnień poniżej jednej sekundy. Kluczowym elementem jest mechanizm wyboru serwera o najniższym opóźnieniu, działający po stronie klienta. Dzięki niemu przeglądarka użytkownika automatycznie analizuje dostępne opcje i dynamicznie wybiera najlepsze połączenie w czasie rzeczywistym.

System został zaprojektowany w sposób skalowalny, oparty na kontenerach Docker i rozproszonych serwerach VPS, zlokalizowanych w Europie, USA i Azji. Serwery te komunikują się między sobą za pomocą VPN ZeroTier.

Efekt w liczbach W trakcie testów mierzonych na żywo czas od momentu nagrania obrazu przez kamerę w Polsce do jego wyświetlenia w Stanach Zjednoczonych wyniósł ~850 ms. Taki wynik pokazuje, że odpowiednie połączenie technologii, w tym RTMP i WebRTC, pozwala osiągnąć efektywność dorównującą dedykowanym rozwiązaniom streamingowym, ale bez skomplikowanej infrastruktury.

Dla kogo to rozwiązanie? System ten odgrywa kluczowe znacznie gdzie użytkownicy z całego świata mogą w czasie rzeczywistym sterować oświetleniem świątecznym przez internet. Dzięki minimalnemu opóźnieniu, interakcja jest płynna i natychmiastowa, co znacząco poprawia doświadczenie użytkownika. Tego typu niskie opóźnienia idealnie sprawdzają się również w innych zastosowaniach np. wydarzeniach sportowych, koncertach czy szkoleniach online.

Podczas webinaru Laba pokazaliśmy, jak wykorzystać narzędzia takie jak NGINX, Ansible i Docker, by stworzyć podobny system i zoptymalizować transmisje na globalną skalę.

logo SparkSome

NIP: 6793289948

REGON: 527616291

KRS: 0001085500

© Copyright
SparkSome Venture sp. z o.o.

Kontakt